Brad’s 2019 Mock NBA Draft

First Round

Pick # Team Player
1 New Orleans Zion Williamson (PF- Duke)
2 Memphis Ja Morant (PG- Murray State)
3 New York RJ Barrett (SF- Duke)
4 New Orleans De’Andre Hunter (SF- Virginia)
5 Cleveland Jarrett Culver (SG- Texas Tech)
6 Phoenix Darius Garland (PG- Vandy)
7 Chicago Coby White (PG- North Carolina)
8 Atlanta Cam Reddish (SF- Duke)
9 Washington Sekoy Doumboya (PF- France)
10 Atlanta Jaxson Hayes (C- Texas)
11 Minnesota Tyler Herro (SG- Kentucky)
12 Charlotte Bol Bol (C- Oregon)
13 Miami Nassir Little (SF- Miami)
14 Boston Goga Bitadze (C- Georgia)
15 Detroit Romeo Langford (SF- Indiana)
16 Orlando Nickeil Alexander-Walker (SG- VA Tech)
17 Atlanta Brandon Clarke (PF- Gonzaga)
18 Indiana Cameron Johnson (SF- North Carolina)
19 San Antonio Bruno Fernando (C- Maryland)
20 Boston Rui Hachimura (PF- Gonzaga)
21 Oklahoma City Kevin Porter (SG- Southern Cal)
22 Boston Ty Jerome (SG- Virginia)
23 Utah Mfiondu Kaengele (C- Florida State)
24 Philadelphia PJ Washington (PF- Kentucky)
25 Portland KZ Okpala (SF- Stanford)
26 Cleveland Keldon Johnson (SF- Kentucky)
27 Brooklyn Grant Williams (PF- Tennessee)
28 Golden State Nic Claxton (C- Georgia)
29 San Antonio Matisse Thybulle (SF- Washington)
30 Milwaukee Dylan Windler (SG- Belmont)

Second Round

Pick # Team Player
1 Brooklyn Carsen Edwards (PG- Purdue)
2 Phoenix Luka Samanic (PF- Croatia)
3 Philadelphia Admiral Scofield (SF- Tennessee)
4 Philadelphia Talen Horton-Tucker (SG- Iowa State)
5 Atlanta Luguentz Dort (SG- Arizona State)
6 Charlotte Terence Davis (SG- Ole Miss)
7 Dallas Chuma Okeke (PF- Auburn)
8 Chicago Eric Paschall (PF- Villanova)
9 New Orleans Daniel Gafford (C- Arkansas)
10 Sacramento Jontay Porter (C- Missouri)
11 Atlanta Tremont Waters (PG- LSU)
12 Philadelphia Shamorie Ponds (PG- St. John’s)
13 Minnesota Isaiah Roby (PF- Nebraska)
14 Atlanta Darius Bazley (SF- Princeton HS)
15 Detroit Justin Wright-Foreman (PG/SG- Hofstra)
16 Orlando Deividas Sirvydis (SF- Lithuania)
17 Sacramento Jaylen Hoard (PF- Wake Forest)
18 LA Clippers Nazreon Reid (C- LSU)
19 San Antonio Zylan Cheatham (PF- Arizona State)
20 Indiana Daquan Jeffries (SG- Tulsa)
21 Boston Jalen Lecque (PG- Brewster Academy)
22 Charlotte Louis King (SF- Oregon)
23 Utah Cody Martin (SF- Nevada)
24 Philadelphia Alen Smailagic (C- Serbia)
25 New York Jordan Poole (SG- Michigan)
26 LA Clippers Yovel Zoosman (SF- Israel)
27 New Orleans Zach Norvell (SG- Gonzaga)
28 Golden State Quinndary Weatherspoon (SG- Miss. St.)
29 Toronto Miye Oni (SG- Yale)
30 Sacramento Jaylen Nowell (SG- Washington)
Advertisements

Brad-ketology: Final 2019 NCAA Bracket

If you would like to see this in bracket form, let me know and I’ll send you an excel copy of the bracket. My regional final four pairings are East vs. West and South vs. Midwest.

East Regional- Washington D.C. (March 29, 31)

(1) Duke vs. (16) Gardner-Webb- Friday March 22 (Columbia, SC)

(8) Florida vs. (9) Baylor- Friday March 22 (Columbia, SC)

(5) Virginia Tech vs. (12) New Mexico State- Friday March 22 (San Jose, CA)

(4) Wisconsin vs. (13) Yale– Friday March 22 (San Jose, CA)

(6) Maryland vs. (11) Alabama- Friday March 22 (Tulsa, OK)

(3) Houston vs. (14) Northern Kentucky- Friday March 22 (Tulsa, OK)

(7) Wofford vs. (10) Minnesota– Friday March 22 (Columbus, OH)

(2) Kentucky vs. (15) Bradley- Friday March 22 (Columbus, OH)

———————————————————————————————————

West Regional- Anaheim, CA (March 28, 30)

(1) Gonzaga vs. (16) Iona- Thursday March 21 (Salt Lake City, UT)

(8) Iowa vs. (9) Oklahoma- Thursday March 21 (Salt Lake City, UT)

(5) Villanova vs. (12) Oregon- Friday March 22 (San Jose, CA)

(4) Texas Tech vs. (13) UC Irvine- Friday March 22 (San Jose, CA)

(6) Mississippi State vs. (11) Ohio State- Thursday March 21 (Jacksonville, FL)

(3) Florida State vs. (14) Sun Belt Champ- Thursday March 21 (Jacksonville, FL)

(7) Nevada vs. (10) St. Mary’s- Thursday March 21 (Des Moines, IA)

(2) Michigan/Michigan State winner vs. (15) Abilene Christian- Thursday March 21 (Des Moines, IA)

———————————————————————————————————

South Regional- Louisville, KY (March 28, 30)

(1) Virginia vs. (16) North Dakota State/North Carolina Central– Friday March 22 (Columbia, SC)

(8) UCF vs. (9) Ole Miss- Friday March 22 (Columbia, SC)

(5) Auburn vs. (12) Liberty- Thursday March 21 (Hartford, CT)

(4) Iowa State vs. (13) Vermont- Thursday March 21 (Hartford, CT)

(6) Louisville vs. (11)Arizona State/VCU- Friday March 22 (Tulsa, OK)

(3) LSU vs. (14) Old Dominion- Friday March 22 (Tulsa, OK)

(7) Buffalo vs. (10) Utah State- Thursday March 21 (Des Moines, IA)

(2) Michigan/Michigan State loser vs. (15) Montana- Thursday March 21 (Des Moines, IA)

———————————————————————————————————

Midwest Regional- Kansas City, MO (March 29, 31)

(1) Tennessee vs. (16) Prairie View A &M/Fairleigh Dickinson– Friday March 22 (Tulsa, OK)

(8) Syracuse vs. (9) Seton Hall- Friday March 22 (Tulsa, OK)

(5) Kansas State vs. (12) Murray State– Friday March 22 (Tulsa, OK)

(4) Purdue vs. (13) Northeastern– Friday March 22 (Tulsa, OK)

(6) Marquette vs. (11) NC State/Indiana-Thursday March 21 (Des Moines, IA)

(3) Kansas vs. (14) Saint Louis-Thursday March 21 (Des Moines, IA)

(7) Cincinnati vs. (10) TCU- Thursday March 21 (Jacksonville, FL)

(2) North Carolina vs. (15) Colgate- Thursday March 21 (Jacksonville, FL)

———————————————————————————————————

Brad-ketology: Final 2019 NIT Bracket

If you would like to see this in bracket form, let me know and I’ll send you an excel copy of the bracket. The regional final four pairings are Region 1 vs. Region 2 and Region 3 vs. Region 4.

Region 1

(1) Washington vs. (8) Campbell

(4) Arkansas vs. (5) Butler

(3) Nebraska vs. (6) Hofstra

(2) Creighton vs. (7) South Dakota State

————————————————————–

Region 2

(1) St. John’s vs. (8) St. Francis (PA)

(4) Memphis vs. (5) Colorado

(3) UNC Greensboro vs. (6) Wichita State/Georgia State

(2) Clemson vs. (7) Harvard

—————————————————————-

Region 3

(1) Texas vs. (8) Sam Houston State

(4) Georgetown vs. (5) Davidson

(3) Furman vs. (6) South Carolina

(2) Lipscomb vs. (7) Wright State

——————————————————————-

Region 4

(1) Temple vs. (8) Norfolk State

(4) Providence vs. (5) Dayton

(3) Xavier vs. (6) Penn State

(2) Belmont vs. (7) Loyola (IL)

Brad-ketology: 2019 Final Seed List

I will send out final brackets in a few minutes, but here is the final seed list for both my NCAA and NIT Bracket Projections.  The teams below are displayed below on an S-curve, so they are ranked from left to right within each seeding line.  Teams in bold have already earned automatic bids to this year’s NCAA or NIT tournament by virtue of either winning their respective conference tournaments (NCAA auto bids) or conference regular season (NIT auto bids).  Feel free to comment or debate.

NCAA Tourney Field:

1-seeds: Duke, Virginia, Tennessee, Gonzaga

2-seeds: Kentucky, North Carolina, Michigan State, Michigan

3-seeds: Houston, Florida State, LSU, Kansas

4-seeds: Texas Tech, Purdue, Iowa State, Wisconsin

5-seeds: Virginia Tech, Kansas State, Villanova, Auburn

6-seeds: Louisville, Mississippi State, Marquette, Maryland

7-seeds: Buffalo, Cincinnati, Wofford, Nevada

8-seeds: Florida, Syracuse, UCF, Iowa

9-seeds: Ole Miss, Baylor, Seton Hall, Oklahoma

10-seeds: Utah State, Minnesota, TCU, St. Mary’s

11-seeds: Ohio State, Alabama, Arizona State, Indiana, NC State, VCU

12-seeds: Oregon, Murray State, New Mexico State, Liberty

13-seeds: UC Irvine, Northeastern, Vermont, Yale

14-seeds: Old Dominion, Atlantic 10 Champ, Sun Belt Champ, Northern Kentucky

15-seeds: Montana,ColgateBradley, Abilene Christian

16-seeds: Gardner-Webb, Iona, North Dakota State, Prairie View A & M, Fairleigh Dickinson, North Carolina Central

NIT Tourney Field:

1-seeds: Washington, Texas, Temple, St. John’s

2-seeds: Clemson, Belmont, Lipscomb, Creighton

3-seeds: Nebraska, Furman, Xavier, UNC Greensboro

4-seeds: Providence, Memphis, Arkansas, Georgetown

5-seeds: Butler, Dayton, Davidson, Colorado

6-seeds: Penn State, South Carolina, Wichita State/Georgia State, Hofstra

7-seeds: Harvard, South Dakota State, Loyola-Chicago, Wright State

8-seeds: Sam Houston State, Campbell, St. Francis (PA), Norfolk State

First Four Out of of NIT: Toledo, Oregon State, East Tennessee State, San Francisco

Brad-ketology: March 15th Edition

The teams below are displayed below on an S-curve, so they are ranked from left to right within each seeding line.  The italicized teams are ones predicted to win their conference tourney and gain an automatic bid to the NCAA Tournament.  The bold teams are ones who have already clinched an automatic bid to the respective postseason tournament (NCAA or NIT).  You will notice that some of these squads are also listed in the NIT bracket.  The reason for this is two-fold.  First and foremost, it shows how close those teams are to getting at-large bids in the NCAA tournament field.  Secondly, it shows where those squads would be seeded if in fact they lost in their conference tournament and garnered an automatic bid to the NIT.

Also, just to clarify, my bracket projection is intended to project the NCAA Tournament field if it was chosen today.  Unlike some bracketologists, I am not trying to predict how each team will finish the season and then seed the teams based on that.  There is one slight exception to this rule, however, and that is that I have always chosen to award the projected automatic bid for each conference to my projected best team in that conference, and not the team who is currently leading the conference standings.   Given how unbalanced conference schedules are, it just seems like common sense to project that the best team in a conference will win the league championship, not the squad currently in first place.

Brad-ketology columns will be published twice a week (typically on Mondays and Fridays).  This bracket projection has been updated through all games played on Thursday March 14th.

NCAA Tourney Field:

1-seeds: Virginia, North Carolina, Duke, Kentucky

2-seeds: Tennessee, Gonzaga, LSU, Michigan State

3-seeds: Michigan, Houston, Kansas, Purdue

4-seeds: Texas Tech, Kansas State, Florida State, Wisconsin

5-seeds: Virginia Tech, Auburn, Villanova, Mississippi State

6-seeds: Marquette, Buffalo, Iowa State, Louisville

7-seeds: Maryland, NevadaWofford, Cincinnati

8-seeds: UCF, Syracuse, Ole Miss, Florida

9-seeds: Seton Hall, Iowa, Baylor, Oklahoma

10-seeds: VCU, Utah State, NC State, TCU

11-seeds: Washington, St. Mary’s, St. John’s, Minnesota

12-seeds: Alabama, Ohio State, Arizona State, Indiana, Murray State, New Mexico State

13-seeds: Liberty, UC Irvine, Northeastern, Vermont

14-seeds: Old Dominion, Harvard, Georgia State, Northern Kentucky

15-seeds: Montana, ColgateBradley, Gardner-Webb

16-seeds: Sam Houston State, Iona, North Dakota State, Prairie View A & M, Farleigh Dickinson, Norfolk State

NIT Tourney Field:

1-seeds: Temple, Nebraska, Texas, Clemson

2-seeds: Belmont, Lipscomb, Xavier, Creighton

3-seeds: Furman, UNC Greensboro, Oregon, Georgetown

4-seeds: New Mexico State, Memphis, Colorado, Arkansas

5-seeds: Dayton, Providence, Davidson, Butler

6-seeds: Toledo, UC Irvine, Vermont, South Carolina

7-seeds: Penn State, Oregon State, Hofstra, South Dakota State

8-seeds: Loyola-Chicago, Wright State, Campbell, St. Francis (PA)

First Four Out of of NIT: East Tennessee State, San Francisco, Wichita State, Fresno State

Brad-ketology: March 11th Edition

The teams below are displayed below on an S-curve, so they are ranked from left to right within each seeding line.  The italicized teams are ones predicted to win their conference tourney and gain an automatic bid to the NCAA Tournament.  The bold teams are ones who have already clinched an automatic bid to the respective postseason tournament (NCAA or NIT).  You will notice that some of these squads are also listed in the NIT bracket.  The reason for this is two-fold.  First and foremost, it shows how close those teams are to getting at-large bids in the NCAA tournament field.  Secondly, it shows where those squads would be seeded if in fact they lost in their conference tournament and garnered an automatic bid to the NIT.

Also, just to clarify, my bracket projection is intended to project the NCAA Tournament field if it was chosen today.  Unlike some bracketologists, I am not trying to predict how each team will finish the season and then seed the teams based on that.  There is one slight exception to this rule, however, and that is that I have always chosen to award the projected automatic bid for each conference to my projected best team in that conference, and not the team who is currently leading the conference standings.   Given how unbalanced conference schedules are, it just seems like common sense to project that the best team in a conference will win the league championship, not the squad currently in first place.

Brad-ketology columns will be published twice a week (typically on Mondays and Fridays).  This bracket projection has been updated through all games played on Sunday March 10th.

NCAA Tourney Field:

1-seeds: Virginia, North Carolina, Duke, Tennessee

2-seeds: Kentucky, Gonzaga, LSU, Michigan State

3-seeds: Texas Tech, Michigan, Houston, Kansas

4-seeds: Purdue,Kansas State, Florida State, Virginia Tech

5-seeds: Wisconsin, Auburn, Villanova, Maryland

6-seeds: Mississippi State, Marquette, Buffalo, Louisville

7-seeds: Iowa State, NevadaWofford, Ole Miss

8-seeds: Syracuse, Cincinnati, Baylor, Oklahoma

9-seeds: Texas, UCF, Florida, Seton Hall

10-seeds: Iowa, TCU, VCU, St. John’s

11-seeds: Utah State, NC State, Minnesota, Washington

12-seeds: Clemson, Indiana, Ohio State, Alabama, Murray State, New Mexico State

13-seeds: Liberty, Hofstra, UC Irvine, Vermont

14-seeds: Old Dominion, Harvard, Georgia State, Montana

15-seeds: Wright State, Colgate, Bradley, Omaha

16-seeds: Gardner-Webb, Sam Houston State, Iona, Prairie View A & M, St. Francis (PA), Norfolk State

NIT Tourney Field:

1-seeds: Arizona State, Temple, Belmont, Lipscomb

2-seeds: Creighton, Xavier, Georgetown, Nebraska

3-seeds: St. Mary’s, UNC Greensboro, New Mexico State, Oregon

4-seeds: Arkansas, Butler, Providence, Furman

5-seeds: Memphis, Hofstra, Colorado, Dayton

6-seeds: Davidson, Toledo, UC Irvine, Vermont

7-seeds: Penn State, South Carolina, Oregon State, East Tennessee State

8-seeds: San Francisco, South Dakota State, Loyola-Chicago, Campbell

First Four Out of of NIT: Wichita State, Arizona, Missouri, South Florida

 

Brad-ketology: March 4th Edition

The teams below are displayed below on an S-curve, so they are ranked from left to right within each seeding line.  The italicized teams are ones predicted to win their conference tourney and gain an automatic bid to the NCAA Tournament.  You will notice that some of these squads are also listed in the NIT bracket.  The reason for this is two-fold.  First and foremost, it shows how close those teams are to getting at-large bids in the NCAA tournament field.  Secondly, it shows where those squads would be seeded if in fact they lost in their conference tournament and garnered an automatic bid to the NIT.

Also, just to clarify, my bracket projection is intended to project the NCAA Tournament field if it was chosen today.  Unlike some bracketologists, I am not trying to predict how each team will finish the season and then seed the teams based on that.  There is one slight exception to this rule, however, and that is that I have always chosen to award the projected automatic bid for each conference to my projected best team in that conference, and not the team who is currently leading the conference standings.   Given how unbalanced conference schedules are, it just seems like common sense to project that the best team in a conference will win the league championship, not the squad currently in first place.

Brad-ketology columns will be published twice a week (typically on Mondays and Fridays).  This bracket projection has been updated through all games played on Sunday March 3rd.

NCAA Tourney Field:

1-seeds: Virginia, Duke, Tennessee, North Carolina

2-seeds: Gonzaga, Kentucky, Michigan, LSU

3-seeds: Michigan State, Texas Tech, Purdue, Kansas

4-seeds: Virginia Tech, Houston, Kansas State, Florida State

5-seeds: Wisconsin, Iowa State, Marquette, Mississippi State

6-seeds: Villanova, Buffalo, Cincinnati, Louisville

7-seeds: Maryland, Wofford, Auburn, Iowa

8-seeds: Nevada, Texas, Baylor, Syracuse

9-seeds: Oklahoma, Florida, UCF, Ole Miss

10-seeds: Washington, TCU, VCU, Ohio State

11-seeds: NC State, Alabama, St. John’s, Utah State

12-seeds: Minnesota, Seton Hall, Arizona State, Indiana, Belmont, Lipscomb

13-seeds: New Mexico State, Hofstra, Old Dominion, Yale

14-seeds: Vermont, South Dakota State, UC Irvine, Montana

15-seeds: Texas State, Loyola-Chicago, Wright State, Colgate

16-seeds: Sam Houston State, Iona, Campbell, Prairie View A & M, St. Francis (PA), Norfolk State

NIT Tourney Field:

1-seeds: Temple, Clemson, Belmont, Murray State

2-seeds: Lipscomb, Nebraska, Creighton, St. Mary’s

3-seeds: Georgetown, Furman, Butler, New Mexico State

4-seeds: Xavier, Liberty, Providence, Oregon

5-seeds: UNC Greensboro, Arkansas, Memphis, Hofstra

6-seeds: Colorado, Old Dominion, Dayton, Davidson

7-seeds: Arizona, Toledo, East Tennessee State, Yale

8-seeds: San Francisco, Oregon State, Texas A &M, Southern California

First Team Out of of NIT: South Florida